Bezpieczna jazda na autostradach

Bezpieczna jazda autostradami bazuje na kilku podstawowych zasadach:

  • W przypadku wystąpienia usterki pojazdu lub w pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu i dalszej bezpiecznej jazdy, kierujący powinien niezwłocznie zatrzymać samochód na pasie awaryjnym autostrady. Po zatrzymaniu pojazdu należy włączyć światła awaryjne i zachowując bezpieczeństwo, ustawić trójkąt ostrzegawczy 100 metrów za pojazdem. Oczywiście nikt nie będzie mierzyć tej odległości linijką, dlatego lepiej ustawić trójkąt ostrzegawczy dalej niż 100 metrów za samochodem niż zbyt blisko pojazdu. W dalszej kolejności kierowca powinien zgłosić usterkę do Centrum Zarządzania Autostradą i poczekać na stosowną pomoc ze strony zarządcy autostrady.
  • Należy zadbać o bezpieczeństwo przewożonych dzieci i pasażerów. Dzieci powinny podróżować w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach, natomiast wszyscy pasażerowie (również Ci z tyłu) powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Płacz dziecka w trakcie prowadzenia samochodu dekoncentruje kierowcę i negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie warunki w trakcie jazdy, ponieważ autostrada nie jest miejscem, w którym można się szybko zatrzymać. Dłuższe postoje powinny być wykonywane wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach.
  • Na autostradzie pojazdy poruszają się znacznie szybciej niż na zwykłych drogach, czego skutkiem jest dynamiczna zmiana sytuacji na drodze. Kierowca powinien pamiętać o istnieniu martwego punktu w lusterku w momencie dokonywania jakichkolwiek manewrów. Jest to sytuacja, w której przez krótką chwilę możemy nie dostrzec przejeżdżającego obok pojazdu, zwłaszcza motocyklu.
  • Bezpieczna jazda na autostradzie nakazuje by poruszać się na prawym pasie. Lewego pasa powinno używać się jedynie do manewrów wyprzedzania.
  • Hamowanie powinno odbywać się znacznie wcześniej niż zwykle, a odległość od innych pojazdów powinna na tyle duża, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Mając na uwadze to, że samochody na autostradzie poruszają się znacznie szybciej niż na innych drogach, nie powinno się hamować gwałtownie z byle powodu. Hamowanie awaryjne jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach wyjątkowych takich jak chęć uniknięcia kolizji z innym pojazdem.
  • Dość oczywista wydaje się zasada, która mówi, żeby nie jechać zbyt wolno na autostradzie. Zbyt wolna jazda stwarza ryzyko kolizji z innymi pojazdami, a także zakłóca płynność ruchu.
  • Na autostradach obowiązuje zakaz holowania pojazdów. Holowany pojazd stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ porusza się bardzo wolno i jest całkowicie uzależniony od pojazdu holującego. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki pojazdu, należy zadzwonić do Centrum Zarządzania Autostradą i zastosować się do uzyskanych poleceń.
Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok